120


'

همه چیز درباره متغیر ها در php


variable '
'


متغیر چیست؟

متغیر ها از اساسی ترین مفاهیم برنامه نویسی هستند و کاربردهای فراوانی دارند. متغیر ها درواقع مانند ظرفی هستند که انواع مقادیر مانند اعداد و حروف در آن ریخته می شود و آن ظرف نیز نام گذاری می شود. با استفاده از این ظرف ها می توان به مقادیر زیادی که قبلا تعریف کرده ایم و الان به آنها نیاز داریم، دسترسی پیدا کنیم و اینکار باعث اجرای صحیح برنامه ما خواهد شد. این مفاهیم که علی رغم ساده بودنشان، وظیفه بزرگی در دنیای کدنویسی دارند، باعث اجرای بسیاری از انواع برنامه ها می شوند و کدنویسی بدون آنها بسیار سخت و غیر ممکن خواهد بود.

همانطور که گفته شد، متغیر ها مانند ظرفی هستند که ما آن را نام گذاری کرده و در آن مقداری مانند عدد یا حروف می ریزیم؛ حال پس از ساخت این ظرف که در رم ذخیره می شود، می توانیم با استفاده از نام آن، به مقدار دسترسی داشته باشیم و یا مقدار آن را عوض کنیم. این باعث می شود که اگر برای مثال در خط 10 برنامه مقداری می به دست می آوریم، بتوانیم آن را در متغیری ذخیره کنیم تا اگر نیاز بود برای مثال در خط 26 از آن استفاده کنیم.

متغیر ها چه کاربردی دارند؟

متغیر ها به دلیل کاربردی بودنشان در تقریبا تمام کدهایی که ما می نویسیم، کاربرد دارند، برای مثال اگر ما بخواهیم از کاربر مقداری به عنوان ورودی بگیریم و با آن کاری را انجام دهیم، موظفیم که از متغیرها استفاده کنیم. علاوه بر این متغیر ها در کدهایی مانند ارسال مقادیر، دریافت مقادیر، بررسی مقادیر، ذخیره مقادیر، کار بر روی مقادیر و ... نیز کاربرد های فراوانی دارند.

متغیر ها چه انواعی دارند؟

به طور کلی متغیر ها تایپ ها یا انواع زیادی دارند که هرکدام از این نوع ها کمک می کنند تا بتوانیم کارهای متفاوتی برروی آنها انجام دهیم و یا انواع مختلفی از اطلاعات را ذخیره کنیم. از بین این انواع می توان به String ،Integer ،Float و Boolian اشاره کرد. این نوع متغیر ها که شناخته شده ترین انواع متغیر هستند، تقریبا در تمام زبان ها وجود دارند و پر استفاده ترین تایپ های متغیر ها هستند.

String که در فارسی به معنای رشته است، یک نوع متغیر برای ذخیره حروف و کلمات است. برای مثال کلمه hello در این متغیر ذخیره می شود. برای اینکه بخواهیم از این نوع متغیر استفاده کنیم، باید ابتدا نام متغیر را بنویسیم، سپس علامت مساوی و در آخر مقدار. (مقدار باید بین " " یا ' ' باشد) و اینکه باید توجه کنیم در آخر هر خط کد از php، باید علامت ; بگذاریم. (در php باید نام متغیر با $ شروع شده باشد)

defind_string_variable

برای اینکه بتوانیم برای مثال به متغیری که در تصویر بالا تعریف کرده ایم دسترسی داشته باشیم و مقدار آن را چاپ کنیم، باید با استفاده از تابع echo، از دستوری که در تصویر پایینک نوشته شده است استفاده کنیم. (برای چاپ کردن مقدار متغیر باید آن را در بین " " قرار دهیم، اگر بین ' ' قرار گیرد نام آن چاپ می شود)

print_string

برای اینکه بتوانیم نوع متغیر را بگیریم، باید از تابع gettype استفاده کنیم و سپس آن را با استفاده از تابع echo چاپ کنیم.

echo_type_of_variable

Integer که به اختصار آن را int می نامند، یک نوع دیگر از متغیر برای ذخیره اعداد صحیح است. بر روی این نوع متغیر می توان اعمالی مانند ضرب، تقسیم، جمع و منها انجام داد و یکی از کاربردی ترین انواع متغیر است. برای تعریف این نوع متغیر، پس از نوشتن نام متغیر و گذاشتن مساوی، باید عددی صحیح را به عنوان مقدار بنویسید. (عدد نباید بین " " یا ' ' باشد، وگرنه string محسوب می شود)

defind_integer

Float که یک نوع دیگر از متغیر است، دقیقاً مانند Integer است، با این تفاوت که برای ذخیره کردن اعداد اعشاری ساخته شده است. نحوه تعریف و استفاده از آن دقیقاً مانند int است اما به عنوان مقدار باید یک عدد اعشاری بنویسید.

Boolian یک نوع بسیار پر کاربرد متغیر است که تنها دو مقدار ذخیره می کند، true و false. شاید به نظر بی کاربرد بیاید، اما در شرط ها و حلقه ها و البته کدهای ما برای پیدا کردن وجود داشتن و یا نداشتن یک مقدار، بسیار بسیار پر کاربرد است و به دلیل سرعت زیادش استفاده از آن مرسوم است. برای تعریف این نوع متغیر باید پس از نوشتن نام و علامت مساوی، مقدار true یا false را برای آن بنویسید.

defind_boolian

چطور به متغیر ها دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به متغیر ها باید از نام آنها استفاده کنیم. هر کجا که می خواستیم به مقدار متغیر دسترسی داشته باشیم، تنها کافی است که نام متغیر را آنجا بنویسیم، مانند تصویری که در آن نام متغیر را در تابع gettype نوشتیم تا نوعش چاپ شود. برای اینکه بتوانیم مقدار متغیر را عوض کنیم، باید مانند تعریف کردن آن عمل کنیم، یعنی نام را نوشته، سپس مساوی بگذاریم و مقدار را بنویسیم. (هیچ اشکالی ندارد که در فرایند تغییر مقدار متغیر، نوع متغیر نیز عوض شود)

چطور نوع متغیر را عوض کنیم؟

در برخی موارد ما عددی داریم که در بین " " یا ' ' است و نیاز است تا آن را تبدیل به int کنیم و یا بر عکس، برای اینکار از تابع settype استفاده می کنیم و دو مقدار در آن می نویسیم، اولی نام متغیر و دومی نوعی که می خواهیم به آن تغییر کند.

change_type_of_variable
'