7


'

آموزش صفر تا صد زبان php


php '
'


php چیست؟

php یک زبان برنامه نویسی است که معمولا برای ساخت قسمت بک اند (سمت سرور) سایت، از آن استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی به دلیل ساده بودن کدهای آن و وفق پذیری بالا با زبان نشانه گذاری html، در دنیای کدنویسی به معروفیت بسیار زیادی دست پیدا کرده و محبوبیت بالایی نزد برنامه نویسان دنیا دارد.

امروزه به دلیل اینکه اکثر سایت های جهان، با استفاده از زبان برنامه نویسی php ساخته شده اند، تقریبا تمام سرور ها و هاست های جهان از این زبان پشتیبانی می کنند و به دلیل اینکه هزینه هاست های php نسبت به هاست های باقی زبان های دیگر، کمتر است، بسیاری این زبان را برای نوشتن قسمت سمت سرور سایت خود، بر می گزینند.

زبان برنامه نویسی php مانند هر زبان دیگری از مفاهیمی مانند متغیر ها، تابع ها، آرایه ها، آبجکت ها، عملگر ها، شرط ها، حلقه ها، کتابخانه ها و ... پشتیبانی می کند و این نشان از کامل و کاربردی بودن این زبان برنامه نویسی می دهد. هر چند که بسیاری از مفاهیم در این زبان به صورت بسیار جرئی و ناکامل ارائه شده اند، اما همچنان این زبان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی برای ساخت بک اند سایت، در جهان است.

چه کسانی از php استفاده می کنند؟

همانطور که گفتیم زبان php یک زبان نسبتا قدرتمند در حوزه وب است و به همین دلیل کمپانی ها و شرکت های بزرگ بسیاری از این زبان برای توسعه سمت سرور سایت خود استفاده می کنند. از جمله این شرکت ها می توان فیسبوک، وردپرس و ... را نام برد که شرکت های بسیار بزرگ و معروفی در حوزه کاری خود هستند؛ حتی می توان گفت که تقریبا تمام سایت های وردپرسی، از php استفاده می کنند و به همین دلیل است که اصلی ترین زبان برای ساخت پلاگین های وردپرس، زبان php است.

تاریخچه php

زبان برنامه نویسی php در ابتدا یک اسکریپت ساده برای دیدن تعداد بازدید سایت بود که با استفاده از زبان perl نوشته شده بود. در آن زمان به دلیل نوپا بودن تکنولوژی وب و اندک بودن برنامه هایی مانند این برنامه، از این اسکریپت استقبال بسیار زیادی به عمل آمد و سازنده این برنامه، یعنی راسموس لردوف پیام های زیادی را از طرف کاربران دریافت کرد که خواستار تبدیل این اسکریپت به یک زبان برنامه نویسی بودند، و این شروع کار php بود.

روند انتشار نسخه های php

اولین نسخه از زبان php، نسخه 1 بود. این نسخه بسیاری از مفاهیم یک زبان برنامه نویسی کامل را داشت. ساختار این نسخه از php بسیار شبیه زبان perl بود، اما بسیار ساده، جزئی و ناپایدار تر. پس از انتشار این نسخه بود که زبان php ساخته شد.

نسخه ی 2 php نسخه بعدی بود که پس از تشکیل تیم سازنده زبان php، و انجام آزمایش های گوناگون و بازنویسی موتور اصلی زبان، منتشر شد.

پس از انتشار نسخه 2 در سال 1997، دو نفر به نام های اندی گاتسمن و زیو سوراسکی، موتوری جدید برای این زبان نوشتند و این امر سرانجام به ساخت نسخه 3 php در سال 1998 بدل شد.

نسخه بعدی php زمانی منتشر شد که موتور زند توسط اندی گاتسمن و زیو سوراسکی ساخته شد. این نسخه از php که از موتور زند استفاده می کرد در سال 2000 منتشر شد و در دسترس عموم قرار گرفت. (هم اکنون پشتیبانی از این نسخه متوقف شده است و هیچ به روز رسانی برای آن منتشر نمی شود)

در سال 2004 میلادی نسخه 5 php که از موتور زند نسخه 2 استفاده می کرد، ساخته و انتشار یافت. در این نسخه قابلیت های جدید بسیاری مانند پشتیبانی از شیئ گرایی و PDمO به این زبان افزوده شد. (PDO یک افزونه برای مدیریت دیتابیس است) هم اکنون پس از متوقف شدن پشتیبانی از نسخه های قدیمی تر این زبان در سال 2008، این تنها نسخه به روز و در حال توسعه زبان php است.

نسخه های دیگر این زبان نیز اکنون در دسترس هستند که از میان آنها می توان به نسخه های 7.0، 7.1، 7.2 و 8.0 اشاره کرد. هم اکنون نسخه 8 جدیدترین نسخه این زبان است که قابلیت های زیادی به آن اضافه شده است.

چرا باید از php استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم زبان php اغلب برای نوشتن سرور سایت استفاده می شود و اگر می خواهید سرور یک سایت را بسازید، توصیه ما زبان php است. دیگر کاربرد زبان php در ساخت سرور اپلیکیشن است؛ البته کمتر از این زبان برای این کار استفاده می شود، اما باز هم می تواند گزینه خوبی باشد. علاوه بر این شرکت های بسیار بزرگی از زبان php استفاده می کنند و هم اکنون بیشتر از نصف سایت های دنیا با استفاده از این زبان نوشته شده اند و این دلیل محکمی بر اعتبار و قدرت زبان php است.

از این گذشته سایت سازهای بزرگی مانند وردپرس و جوملا، از زبان php استفاده می کنند، پس بدیهی است که برای ساخت پلاگین های این دو سایت ساز، باید از زبان php استفاده کرد. پیشنهاد مااین است که اگر با استفاده از وردپرس و یا جوملا سایت می سازید، زبان php و سپس استفاده آن در وردپرس یا جوملا را یاد بگیرید تا بتوانید سایت های بهتر و شخصی سازی شده تری بسازید.

آموزش php

برای شروع کدنویسی با php قطعا نیاز به آموزش دیدن این زبان برنامه نویسی است. هرچند که این زبان نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، ساده تر است، اما بدون یادگیری نمی توان از آن استفاده کرد. برای یادگیری این زبان و شروع گام به گام نوشتن یک سرور php، می توانید از آموزش هایی که در پایین صفحه قرار داده شده اند، استفاده کنید؛ آنها را قسمت به قسمت و به نوبت دنبال کرده و با استفاده از تصاویر و متن های هر آموزش، قسمت های مختلفی از این زبان پرکاربرد را یادبگیرید. (برای این آموزش ها به مرور زمان قسمت های جدیدتری اضافه می شود و محتوای آنها دائما در حال به روز رسانی است)

'