120


'

نصب و اجرای اولین کد php


xampp '
'


چطور php را برروی ویندوز اجرا کنیم؟

در حالت عادی زبان php قابلیت اجرا برروی سیستم عامل هایی مانند ویندوز را ندارد و نمی توان مانند پایتون و node js آن را با استفاده از cmd اجرا کرد، اما برنامه هایی برای اجرای php برروی ویندوز وجود دارند. این برنامه ها با راه اندازی یک لوکال هاست، سیستم عامل را به نوعی سرور apache تبدیل می کنند که می تواند برنامه های php را اجرا کرده و نتیجه آن را نشان دهد، درست مانند هاست های php.

از جمله این برنامه ها می توان به xampp و wamp اشاره کرد. این دو برنامه که جزء کاربردیترین برنامه ها برای زبان php هستند، کاربرد های دیگری از جمله اجرای کدهای wordpress نیز دارند. از بین این دو برنامه ما برنامه xampp را پیشنهاد می کنیم، زیرا که هم سریعتر و هم پرطرفدارتر است.

xampp چیست؟

زمپ یک برنامه برای ایجاد localhost (هاست محلی) در سیستم عامل هایی همچون ویندوز است. این برنامه به کدنویسان php اجازه می دهد تا با اجرا کردن آن به یک هاست محلی برروی ویندوز خود دسترسی داشته باشند و بتوانند کدهای خود را بدون نیاز به اینترنت و سرور، اجرا کنند. برنامه زمپ علاوه بر php از زبان perl نیز پشتیبانی می کند و سرویس دهنده هایی همچون Apache و MySQL به صورت پیشفرض در آن نصب هستند.

نام xampp از حروف x (به معنای هر چهار سیستم عامل)، a(حرف اول apache)، m(حرف اول mysql)، p(حرف اول perl) و p(حرف اول php)تشکیل شده است.

مکانیزم برنامه xampp به این صورت است، که هنگام اجرا شدن یک هاست محلی در محیط ویندوز اجرا می کند که به فایل های درون دایرکتوری htdocs در دایرکتوری اصلی xampp، دسترسی دارد و کاربر می تواند با تایپ کردن کلمه localhost و سپس محل مورد نظرش، اجرا شدن فایل ها در مرورگر را ببیند. (برای اینکار فایل های کد مورد نظر باید درون دایرکتوری htdocs قرار بگیرند) علاوه بر این، زمپ به کاربان اجازه می دهد که بتوانند از پرکاربردترین دیتابیس php، یعنی phpmyadmin نیز از طریق آدرس localhost/phpmyadmin دسترسی داشته باشند.

چرا باید از xampp استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، مهمترین قابلیت زمپ، اجرای کدهای php برروی ویندوز است؛ برای اینکار نیاز است که علاوه بر سرویس دهنده Apache، زبان php نیز برروی سیستم عامل نصب شده باشند تا علاوه بر اجرای کدها، بتوان نتیجه را در مرورگر مشاهده کرد؛ به همین دلیل تا قبل از ورود برنامه هایی همچون زمپ، تنها راه استفاده از php، انتقال و اجرای آن برروی هاست ها بود، اما زمپ تمام این مشکلات را حل کرد. اگر سری به فایل ها و فولدر های درون دایرکتوری xampp بزنیم، می بینیم که هم Apache و هم php برروی این برنامه نصب هستند و این باعث می شود تا با اجرا کردن آن بتوانیم کدهای php مورد نظرمان را از طریق سیستم عامل، اجرا کنیم

علاوه بر این xampp اجازه می دهد تا با دیتابیس های دیگر مانند maria DB و SQLite نیز کار کنید و این ویژگی بزرگی است. به طور کل از زمپ برای اجرای کدهای php و سرور apache استفاده می شود.

نصب xampp

برای نصب زمپ ابتدا باید به آدرس apachefriends.org/download.html مراجعه کنید. سپس با توجه به سیستم عامل مورد نظرتان، یکی از نسخه های زمپ را نصب کنید. (بهتر است که آخرین نسخه را دانلود کنید چون ورژن php های آنها متفاوت است)

download xampp

سپس نسخه مورد نظر را دانلود کرده و طبق تصاویر زیر، مراحل نصب را می زنیم.

install xampp step 1

در مرحله اول، دکمه Next را می زنیم.

install xampp step 2

در مرحله دوم تمام تیک ها را زده و سپس دکمه Next را می فشاریم.

install xampp step 3

سپس مکان ذخیره شدن زمپ را انتخاب کرده و یا می نویسیم. (بهتر است این مکان، همان مکان پیشفرض زمپ، یعنی C:\xampp باشد)

install xampp step 4

در این مرحله ابتدا زبان مورد نظر را انتخاب کرده و سپس Next را می زنیم.

install xampp step 5

در مرحله پنجم، Next را زده و به مرحله بعد می رویم.

install xampp step 6

در این قسمت نیز تنها، دکمه Next را زده و رد می شویم. سپس در مراحل بعد به ترتیب ابتدا صبر می کنیم تا نصب کامل شود، سپس Next را می زنیم و در مرحله بعد هم دکمه Finish را زده و نصب را به اتمام می رسانیم.

با دنبال کردن این مراحل می توانیم زمپ را نصب کنیم و درواقع برنامه اجرای php را برروی کامپیوتر و یا لب تاب خود داشته باشیم. توجه کنید که برای ادامه آموزش ها و اجرای php، بهتر است که یک برنامه برای ساخت هاست محلی نصب کنید که به دلیل کیفیت بالای زمپ، ما این برنامه را توصیه می کنیم.

چطور زمپ را برای اولین پروژه راه اندازی کنیم؟

برای اینکه بتوانیم زمپ را برای اولین برنامه آماده کنیم، ابتدا باید xampp control panel را باز کرده و برروی دکمه های Start مقابل نوشته های Apache و MySQL کلیک کرده و منتظر می مانیم تا رنگ دور نوشته ها، سبز شود.

running_xampp_step_1

سپس باید فایل های کد مورد نظرمان را در دایرکتوری htdocs قرار دهیم. برای اینکار وارد پوشه اضلی xampp در محل نصب آن شده و htdocs را پیدا می کنیم. سپس کدها را قرار داده و مطمئن می شویم که xampp روشن است. پس از اینکار وارد مرورگر شده و آدرس نام فایل/نام فولدر/localhost را وارد کرده و اجرا شدن کد مورد نظر در مرورگر را می بینم (دقت کنید که آدرس localhost به htdocs اشاره می کند و بقیه آدرس، مکان فایل مورد نظر در htdocs است.)

run_php_on_browser

حالا می بینیم که با موفقیت فایل ما اجرا می شود و دیگر نیازی به دسترسی به اینترنت و سرور نیست.

'