120


'

نصب code editor و اجرای اولین برنامه php


visual studio code '
'


code editor چیست؟

کد ادیتور ها برنامه هایی هستند که به کدنویس کمک می کنند که کدهای خود را با سرعت بیشتری نوشته و امکان بروز خطا را بسیار پایین می آورند. اصولا کد ادیتور ها برای افزایش سهولت کدنویسی ساخته شده اند و استفاده از آنها می تواند تجربه لذت بخشی از کدنویسی را به شما ارائه دهد. این برنامه ها با لذت بخش تر کردن کدنویسی، دستیار خوبی برای برنامه نویسان به شمار می روند و امروزه با پیشرفت این حوزه از علم، به جزئی جدا نشدنی از دنیای کدنویسی تبدیل شده اند.

کد ادیتور ها علائمی همچون فرو رفتگی، کوتیشن، آکولاد، براکت، پرانتز، سیمی کالن و ... را به صورت پیشفرض می شناسند و در حین کدنویسی این علائم را به صورت خودکار کامل کرده و یا درصورت درست نبودن آنها، به شما هشدار می دهند، این امر باعث می شود که علاوه بر افزایش سرعت و دقت کدنویس، کدهای نوشته شده تمیز تر و خوانا تر باشند و این بزرگترین مزیت کد ادیتور ها است.

چه کد ادیتوری برای php مناسب تر است؟

معمولاً کد ادیتور ها تفاوت چندانی باهم ندارند و اغلب تفاوت این برنامه ها در سرعت اجرا و گرافیک برنامه است، اما در بعضی موارد، برخی کد ادیتور ها با داشتن سرعت بالا و افزایش دسترسی کاربر، کدنویسی را بسیار راحت تر می کنند. از جمله این کد ادیتور ها برای php می توان به vs code و phpstorm اشاره کرد.

vs code که توسط شرکت مایکروسافت (یکی از غول های تکنولوژی در حوزه IT) توسعه داده شده است، یکی از معروفترین و پرطرفدارترین کد ادیتورهای برنامه نویسی است که به کدنویس اجازه می دهد با تقریبا تمام زبان های ممکن، کدنویسی کند. برای اینکار تنها کافی است که پس از نصب و اجرای vs code، اکستنشن های مورد نیاز زبان مودر نظرتان را نصب کرده و یک فایل با پسوند آن زبان بسازید. همین! سپس شما می توانید به بهترین و راحت ترین شکل ممکن، با آن زبان کدنویسی کنید، حتی اگر خواستید اکستنشن های زیادی هستند که با نصب آنها می توانید کار را برای خود راحت تر کنید.

چطور vs code را نصب کنیم؟

برای نصب vs code، ابتدا به سایت code.visualstudio.com/download مراجعه کرده و طبق سیستم عامل دستگاهتان، نسخه مورد نظر را نصب کنید.

install_vscode_step_1

پس از نصب شدن فایل، مراحل را با توجه به تصاویر دنبال کنید.

install_vscode_step_2

پس از باز کردن فایل نصبی، برروی گزینه I accept the agreement کلیک کرده و سپس Next را بزنید.

install_vscode_step_1_part_2

در مرحله بعد مکان ذخیره شدن برنامه را انتخاب کرده و سپس برروی Next کلیک کنید.

install_vscode_step_1_part_3

در مرحله بعد نیز تنها با کلیک برروی دکمه Next رد می شوید.

install_vscode_step_3

در مرحله بعد تیک گزینه Create a desktop icon را زده و سپس Next را می زنید.

install_vscode_step_4

در مرحله بعد با زدن برروی Next مرحله را رد کرده و سپس روی دکمه Install کلیک می کنید. سپس بعد از نصب vs code دکمه Finish را می فشارید تا فرایند نصب به اتمام برسد. پس از نصب برنامه آن را باز کنید تا اولین برنامه php را اجرا کنیم.

run_vscode_step_1

در این مرحله نیاز است تا یک فولدر برای ذخیره فایل های کد انتخاب کنید، برای این کار برروی دکمه Open folder کلیک کرده و فولدر مورد نظر را انتخاب کنید.

run_vscode_step_2

سپس با استفاده از دکمه ساخت فایل جدید، یک فایل ساخته و نامی دلخواه برای آن انتخاب کنید. (دقت کنید که پس از وارد کردن نام باید در انتهای نام php. بنویسید، این پسوند یک فایل php است)

run_vscode_step_3

پس از وارد کردن نام، کلید enter را فشار دهید تا نام ذخیره شود.

run_vscode_step_4

سپس برروی فایل ساخته شده کلیک کنید تا محیط کدنویسی برای شما باز شود.

run_vscode_step_5

حالا می توانید کد خود را بنویسید. می توانید به عنوان اولین برنامه، ;"! echo "Hello world را بنویسید و آن را با روشی که در قسمت قبل آموزش دادیم، یعنی استفاده از xampp، اجرا کنید.

run_first_program_php

echo یک تابع است و پس از نوشتن آن و گذاشتن یک فاصله، هرچیز که در بین "" بنویسید را برای شما چاپ می کند. می توانید علاوه بر نوشتن حروف، تگ های HTML را نیز بنویسید تا برای شما HTML چاپ کند.

'