120


'

همه چیز درباره tag ها در html


html 'شروع به کار با html

همانطور که در صفحه اصلی آموزش html گفتیم، html یک زبان برنامه نویسی کامل نیست و از مفاهیم پیچیده کدنویسی مانند توابع و متغیر ها پشتیبانی نمی کند، بلکه html یک زبان نشانه گذاری است که مفهوم اصلی مورد استفاده در آن تگ است. برای شروع به کار با html نیاز به نصب یک اپ یا ابزار خاصی نیست و تنها به notepad و یک مرورگر نیاز داریم. برای اینکار یک فایل txt بسازید و فرمت آن را به .html تغییر دهید، حالا اگر آن را باز کنید تگ هایی که نوشته اید در مرورگر به صورت یک سایت نمایش داده خواهد شد.

تگ چیست؟

تگ اصلی ترین مفهوم مورد استفاده در html و هر زبان نشانه گذاری دیگری است. درواقع تمام زبان های نشانه گذاری بر پایه تگ ها بوجود آمده اند و به دلیل کم بودن قابلیت و پیچیدگی ها، درصد آسانی زیادی دارند. تگ ها به صورت کلی برای نشان دادن یک چیز و یا ساختن آن استفاده می شوند و به طور کل نماینده یک مفهوم دیگر هستند، برای مثال در html تگ button نماینده دکمه است و در xml تگ url نماینده یک url و آدرس است.

برخی تگ ها نیاز دارند تا یک متن یا یک کلمه را به عنوان ورودی دریافت کرده و از آن استفاده کنند، برای مثال تگ button نیاز دارد که یک متن را در دکمه نشان دهد و باید آن متن را حین نوشتن تگ مشخص. برای اینکار باید بدانیم که هر تگ از دو قسمت ساخته شده است، قسمت آغازین و قسمت پایانی. ساختار تگ بدین صورت است که باید آن را به شکل بنویسیم و به جای name نام تگ را بنویسیم. برای مثال تگ button به صورت <button>hi</button> نوشته می شود و متنی که به آن می دهیم، hi است. (اگر پس از ساختن فایل txt متن button>hi</button> را در آن بنویسیم و آن سپس آن را به .html تبدیل کنیم، پس از باز کردن فایل دکمه نشان داده خواهد شد)

button_tag
button

تگ های زیادی در html وجود دارند از پرکاربرد ترین هایشان که نقش بسیار مهمی در ساخت سایت ها و شکل دهی به آنها دارند تا کم کاربرد ترینشان، همه این تگ ها html را شکل می دهند. html 5 به عنوان نسخه کامل و مطلوب html تگ های زیادی را در خود جای داده تا جوابگوی هر نیازی باشد و بتواند طیف وسیعی از کاربردها را پوشش دهد. تگ ها اجازه می دهند تا بتوانیم سایت هایی که در ذهنمان ساخته ایم را پیاده کنیم و آنها را بدون هیچ محدودیتی بسازیم. (درون هر تگ می توان علاوه بر متن، یک تگ دیگر نیز قرار داد)

برخی تگ ها در html قسمت پایانی را ندارند و تنها از قسمت آغازین تگ تشکیل شده اند، چون که این تگ ها نیازی به این ندارند که یک متن برایشان مشخص شود، مانند تگ های br و hr. (br متن را به خط بعد می برد، با enter زدن در متن، در خروجی اجرا شدن html در مرورگر متن به خط بعد نمی رود، تگ hr هم به خط بعد می برد و یک خط هم می کشد)

تگ ها در html

اکثر تگ های html نماینده یک المان گرافیکی هستند، زیرا که تمرکز html برروی شکل دادن ظاهر و فرانت اند سایت است. به طور کل تمامی تگ های html، یا برای نشان دادن یک المان گرافیکی بوجود آمده اند، یا مشخصات و اطلاعات صفحه را نشان می دهند و یا یک فایل را به فایل اصلی html متصل می کنند. تمام تگ های html به دو دسته تقسیم می شوند، آنهایی که یک شیئ ظاهری را نشان می دهند و آنهایی که اینکار را نمی کنند.

در html به جز برخی تگ ها که چیزی را نمایش نمی دهند، باقی تگ ها که تعدادشان نیز زیاد است، نماینده یک المان ظاهری هستند، مانند تگ button و hr. در html 5 تمرکز اصلی برروی منسجم کردن html و تبدیل آن به یک زبان نشانه گذاری خوب بود، به همین دلیل بسیاری از تگ ها که هدف و معنا و مفهوم درستی نداشتند، به دلیل کم کردن شلوغی html منسوخ و یا جایگزین شدند و در این نسخه از html تنها تگ های برگزیده و عالی را می بینیم که تقریبا هیچکدام بیهوده نیستند.

تاریخچه تگ ها

تا قبل از ساخته شدن html در دنیای برنامه نویسی مفهومی به نام تگ وجود نداشت و این html بود که با معرفی تگ ها کاربرد های آنها را نشان داد. درواقع برنز لی سازنده html هنگام ساخت این زبان تگ گذاری، از تگ ها برای نوشتن المان های آن استفاده کرد و تگ ها را به وجود آورد. (جالب است بدانید که پروتکل امنیتی http نیز با ساخته شدن html به وجود آمد)

پس از این تگ ها در زبان های تگ گذاری استفاده شدند. زبان های تگ گذاری به این دلیل ساخته شدند که یک خواسته و نیاز کوچک را پوشش دهند، مانند xml برای مشخص کردن اطلاعاتی از قبیل نام سازنده، نسخه برنامه و یا لینک ها است، به همین دلیل این زبان ها نیاز داشتند تا ساده تر از زبان های برنامه نویسی کامل باشند و به همین دلیل به استفاده از تگ ها روی آوردند. پس از استفاده وسیع تر زبان های تگ گذاری از تگ، این مفاهیم بسیار معروف تر شدند و در آن زمان بود که پتانسیل و قدرت آنها مشخص شد.

البته در این میان و از زمان عرضه html 1 تا html 5 تگ ها دستخوش تغییرات زیادی شدند و حتی html از آنها برای پوشش دادن مفاهیم بی ربطی استفاده کرد، اما با عرضه آخرین نسخه html مفهوم تگ ها تثبیت شد.