120


'

آموزش زبان نشانه گذاری html


html 'html چیست؟

تا به حال به این فکر کرده اید که سایت ها و صفحات وب چطور ساخته می شوند؟ چطور المان های موجود در هر سایت بوجود می آیند و متن ها نوشته می شوند؟ جواب همه اینها html است. html یک زبان نشانه گذاری است که به طور اختصاصی برای ساخت صفحات وب ساخته شده است. این زبان نشانه گذاری به ما این امکان را می دهد که با نوشتن تگ ها، مشخص کردن اتربیوت ها و نوشتن یک متن میان قسمت آغازین و پایانی، یک المان گرفیکی بسازیم که در سایت نشان داده خواهد شد.

المان های ساخته شده با استفاده از html ظاهر زیبا و جذابی ندارد و نمی توان از آن به عنوان یک عنصر زیبا و کاربر پسند یاد کرد و تنها راه سفارشی سازی و زیباتر کردن آن، استفاده از css است. css که به html وابسته است برای سفارشی سازی ظاهر المان های html ساخته شده و می تواند به سایت ها رنگ و رویی زیباتر ببخشد.

html یک زبان برنامه نویسی کامل نیست زیرا که یک زبان برنامه نویسی از مفاهیم بسیار پیچیده تری مانند متغیر ها، تابع ها، آرایه ها، آرگومان ها، عملگر ها، داده ها و ... پشتیبانی می کند و html تنها از تگ گذاری استفاده می کند، پس به آن یک زبان تگ گذاری می گوییم. زبان های تگ گذاری به طور کل اجازه می دهند تا با نوشتن تگ ها یک معنی و مفهوم خاص را برسانیم مانند xml و html.

html به دلیل کاربرد بالا و ساده بودن، از محبوبیت بالایی بین برنامه نویسان بر خوردار است. طبق آمار سایت stackoverflow که یکی از معتبر ترین سایت ها در زمینه کدنویسی است، محبوبیت html حدودا 63 درصد است که آمار بسیار قابل توجهی است.

کاربرد های html

امروزه و با رشد و قدرتمند تر شدن جاوا اسکریپت، html نیز کاربرد های بیشتری پیدا کرده و در جنبه های دیگری از کدنویسی نیز از آن استفاده می شود. به طور کلی html برای ساخت ظاهر و فرانت اند سایت، ساخت قسمت گرافیکی اپ های ویندوزی با کمک electron js، ساخت فرانت اند اپ های اندرویدی با استفاده از react native و ... کاربرد دارد. به طور کل html برای ساخت بخش گرافیکی و front-end اپ های استفاده می شود و این کاربرد این زبان تگ گذاری است.

تاریخچه html

html در سال 1989 توسط شخصی به نام Tim Berners Lee برای ساخت و انتشار مقالات ساخته شد. در ابتدا html تنها 18 تگ داشت و به مرور زمان به اضافه شدن html به دنیای وب، تگ های جدیدی به این زبان نشانه گذاری اضافه شدند تا html ای که امروزه می شناسیم، پدید آید. html بر گرفته از Hyper Text Markup Language است که معنای لغوی آن زبان نشانه گذاری فرا متنی است.

روند انتشار نسخه های html

همانطور که می دانید، نسخه بروز html، نسخه 5 آن است که امروزه از آن استفاده می کنیم. اما قطعا html در گذشته نسخه های نا کامل تر و قدیمی تری نیز داشته است که در این قسمت از مقاله به آنها می پردازیم.

نسخه 1 اولین نسخه زبان نشانه گذاری html بود که قابلیت های محدودی ارائه می داد. (البته در آن زمان تعداد برنامه نویسان در جهان زیاد نبود) با استفاده از این نسخه از html می شد متن ساده ای را به عنوان سایت، ساخت.

نسخه بعدی، نسخه 2 html بود که تمام قابلیت های نسخه قبلی، به اضافه چند قابلیت جدید داشت. از آن به عنوان اولین نسخه استاندارد html یاد می شود.

با توجه به افزایش وبمستر ها و افزایش محبوبیت html، باید نسخه کامل تری از html ارائه می شد تا بتواند پاسخگوی این حجم از نیاز باشد، پس گروه حرفه ای html، پیش نویس جدیدی را با عنوان نسخه 3 ارائه دادند که قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به نسخه های قبلی داشت. اما در آن زمان مرورگر ها از اکثر قابلیت های این نسخه پشتیبانی نمی کردند و سرعت بارگذاری آنها بسیار کند بود، به طوری که پس از چندی این نسخه به فراموشی سپرده شد تا نسخه ی جدیدتری از آن با نام نسخه 3.2 توسط کنسرسیوم وب جهانی ارائه شود که دارای تغییرات اندکی نسبت به نسخه قبلی داشت. در ابتدا بسیاری از تگ های این نسخه کار نمی کردند و یا از استاندارد های لازم برخوردار نبودند تا اینکه در ژانویه 1997 این نسخه به نسخه استاندارد تبدیل شد و حال اکثر مرورگر ها از این نسخه نیز پشتیبانی می کنند.

نسخه بعدی نسخه 4.01 بود که نقلابی بزرگ در html به حساب می آمد. در این نسخه بسیاری از تگ هایی که در نسخه 3 کار نمی کردند اضافه شد و پشتیبانی از آنها توسط مرورگر محبوب آن زمان یعنی Internet explorer 5 صورت گرفت. اما پس از مرور زمان در این تگ هم مشکلاتی از قبیل گرافیک و ... پیدا شد و نیاز بود تا نسخه ای جدید منتشر شده و این مشکلات را رفع کند. در سال 2014 پس از اینکه کمپانی WHATWG ادامه توسعه html را در دست گرفت، html با انتشار نسخه 5 تغییرات وسیعی را به خود دید و تگ های بسیار زیادی به آن اضافه شدند که اکنون از آنها استفاده می کنیم. پس از انتشار این نسخه بود که سایت ها ساختار منظمی به خود گرفتند و بسیاری از مفاهیم قدیمی، منسوخ شدند.

امروزه و با استفاده وسیع از html نسخه 5، این نسخه به ورژن متداول html تبدیل شده و قابلیت های زیادی دارد. این نسخه که تگ ها و اتربیوت های ضعیف را منسوخ کرده و به طور کل تلاش کرده است تا معنی و مفهوم بهتری به تگ ها و اتربیوت ها ببخشد و این نقطه قوت اصلی این نسخه است. علاوه بر این با انتشار نسخه 3 css و با بهتر شدن این ابزار، امکان ساخت سایت های بسیار پیشرفته وجود دارد که می توان با یادگیری این دو ابزار آنها را ساخت.