120


'

توضیحات جامع درباره اتربیوت ها در html


attribute_in_html 'اتربیوت چیست؟

شاید اگر با گذراندن آموزش تگ ها در html نوشتن تگ ها در html را امتحان کرده باشید، متوجه شده باشید که همه آنها از ظاهری زشت و غیر کاربر پسند تبعیت می کنند که حتما نیاز به شخصی سازی دارد. درواقع تمام تگ های html دارای یکسری استایل ها و تنظیمات خاصی هستند که به صورت پیشفرض برروی آنها تنظیم شده اند، نکته قابل توجه این است که ظاهر پیشفرض این تگ ها اصلا زیبا نیست و به هیچ عنوان نمی توان از آن به عنوان یک گزینه مطلوب استفاده کرد.

اگر تا به حال ظاهر پیشفرض تگ های html را دیده باشید، قطعا به این فکر کرده اید که نیاز به تغییر دارند تا زیبا و مورد قبول تر شوند و بتوان از آنها در سایت های واقعی و پیشرفته استفاده کرد. درواقع نیاز است تا برای هر تگ یکسری تنظیمات جدید تعیین شود تا از آن شکل و شمایل و تنظیمات خشک و خالی پیشفرض خارج شود؛ برای اینکار از اتربیوت ها استفاده می کنیم.

اتربیوت ها به طور کل برای مشخص کردن صفت های یک تگ به کار می روند، برای مثال اینکه نوشته درون تگ راست چین است و یا چپ چین، یکی از صفاتی است که می توان آن را با استفاده از اتربیوت ها تعیین کرد. درواقع اتربیوت ها در قدم اول نمی توانند آنچنان تغییری در ظاهر تگ به وجود بیاورند و این امر نیاز به دانش بیشتری است، اما می توان تعدادی از صفات یک تگ را تعیین کرد و یا تغییر داد.

هر تگ تنها از اتربیوت هایی مختص خودش پشتیبانی می کند، البته در این میان اتربیوت هایی وجود دارند که قابل استفاده در تمامی تگ های html هستند، اما باید بدانیم که اتربیوت های هر تگ متفاوت هستند. برای مثال اتربیوت dir که چپ چین بودن و یا راست چین بودن تگ را مشخص می کند، تنها در تگ هایی قابل استفاده است که با متن سر و کار دارند و نمی توان از آن مثلاً در تصویر ها استفاده کرد. علاوه بر این باید دانست که هر اتربیوت تعدادی مقادیر خاص و یا یک فرم خاص از مقادیر را قبول می کند، برای مثال اتربیوت dir تنها مقادیر rtl ،ltr و auto را می پذیرد و یا مثلاً اتربیوت href تنها لینک یک سایت را به عنوان ورودی می پذیرد.

چگونه برای یک تگ اتربیوت بنویسیم؟

اتربیوت ها در قسمت آغازین هر تگ نوشته می شوند و برای تگ هایی که قسمت پایانی نیز ندارند، استفاده می شوند. برای نوشتن یک اتربیوت باید پس از قسمت آغازین تگ، یک فاصله گذاشته و سپس نام اتربیوت را بنویسیم، پس از آن از علامت مساوی استفاده کرده و سپس مقدار را در بین " " یا ' ' بنویسیم. (" " و ' ' در html تفاوتی ندارند) می توانیم برای هر تگ چندین اتربیوت مختلف بنویسیم و برای اینکار پس از نوشتن نام، علامت مساوی و مقدار هر اتربیوت، یک فاصله گذاشته و اتربیوت بعدی را نیز به همین صورت می نویسیم. (باید توجه کنید که نمی توان از یک اتربیوت در یک تگ، دوبار استفاده کرد، برای مثال نمی توان در یک تگ دوبار اتربیوت dir را نوشت)

example_attribute_html
example_attribute_html

اتربیوت چه کاربردی دارد؟

شاید تا به اینجای آموزش این یکی از بزرگترین سوال های پیش آمده برای شما باشد، که واقعا اتربیوت ها چه کاربردی دارند؟ چپ چین و یا راست چین بودن متن که تاثیر زیادی بر ظاهر و کیفیت سایت ندارد! درواقع اتربیوت های پرشمار دیگری با قابلیت های اعجاب آور و متعجب کننده وجود دارند که هنوز با آنها آشنا نشده ایم. گرچه شاید تا به الان اتربیوت ها در ظاهر تگ ها نقش مهمی ایفا نکنند، اما می توانند به برخی تگ هایی که نیاز به اطلاعاتی دارند تا برای آنها تعریف کنیم، کمک کنند. برای مثال تگ link که یک فایل را به فایل اصلی html متصل می کند، نیاز دارد تا بداند لینک و نوع فایل چیست؟ تا بتواند بهترین اتصال را رقم بزند.

به طور کل اتربیوت ها برای این به وجود آمده اند که بتوانیم برخی اطلاعات مورد نیاز تگ ها را تامین کنیم و به نحوی ورودی هایی هستند برای تگ ها. البته در ادامه با انواع دیگر اتربیوت ها آشنا خواهیم شد که کاربرد آنها چند برابر بیشتر از اتربیوت هایی است که حالا می آموزیم، اما همین الان نیز، این اتربیوت ها نقش مهمی را ایفا می کنند. اتربیوت یک مفهوم مهم دیگر زبان های تگ گذاری است که از آن به عنوان ورودی استفاده می کنند. همانطور که می دانید در زبان های برنامه نویسی، توابع از مفهومی به نام آرگومان بهره می برند تا اطلاعات مورد نیاز خود را تامین کنند و این مفهوم در زبان های تگ گذاری از جمله html به اتربویت تبدیل شده است.

علاوه بر این اتربیوت ها کمک های بزرگی هستند برای جاوا اسکریپت تا بتوان تگ های سرد و بی روح html را پویا کرد. این مفاهیم در جاوا اسکریپت کمک می کنند تا بتوانیم هرموقع که خواستیم ویژگی های تگ ها را تغییر بدهیم تا بتوانیم با این روش به آنها حرکت و پویایی ببخشیم.

تغییر ظاهر تگ با اتربیوت

در html اتربیوتی با نام style وجود دارد که برای همه تگ ها قابل استفاده است. این اتربیوت که درواقع استفاده از css در html است، کمک می کند تا بتوانیم ویژگی های ظاهری تگ را به طور اساسی تغییر بدهیم. البته استفاده از این اتربیوت نیاز به دانش کدنویسی css دارد، اما باید بدانید که این اتربیوت برای این کار استفاده می شود. البته اگر بخواهید که به طور کامل از css استفاده کنید، قطعا به اتربیوت های class و id نیاز پیدا خواهید کرد تا بتوانید یک یا چند تگ به خصوص را انتخاب کنید و استایل آنها را تغییر دهید. (البته این اتربیوت ها در حالت عادی هیچ کاربردی ندارند)