سئو چیست؟ توضیحات جامع درباره سئو


seo
سئو چیست؟

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا هنگام جستجو کردن در گوگل، بعضی سایت بالاتر و بعضی سایت ها پایین تر هستند؟ درواقع جواب این سوال سئو است. سئو به طور کلی یعنی بهینه سازی وبسایت برای موتور جستجو که کمک می کند میزان ورودی مخاطب از گوگل، به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای مثال بهینه سازی تصاویر و سرعت بارگزاری سایت، جزء فاکتور های مهم سئو هستند.

اگر بخواهیم سئو را دقیق تر توضیح دهیم، سئو یعنی کدهای سایت ما، باید استاندارد باشند و این استاندارد ها فاکتورهایی دارند که باید بلد باشیم. استفاده از سئو در فرایند جذب مخاطب از گوگل بسیار موثر است و می تواند سبب پیشرفت وبسایت شما شود. امروزه سایت هایی که روی سئو سرمایه گذاری نمی کنند، محکوم به شکست هستند و گوگل به آنها اجازه رشد و ترقی را نمی دهد.

search engine

موتور جستجو چیست؟

موتور جستجو برنامه ای است که به ما کمک می کند بتوانیم مطالب مورد نظرمان را از میان ملیون ها سایت و داده پیدا کرده و از آنها استفاده کنیم؛ که از جمله آنها می توان به موتور جستجوی گوگل اشاره کرد. در قرن 21 موتور های جستجو نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کنند، به طوری که به عضوی جدا نشدنی از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند.

سئو در اصل الگوریتمی است که برای اولین بار توسط پیچ و برین ابداء شدند. تا قبل از ساخته شدن سئو، موتور های جستجو سایت ها را بر اساس حروف طبقه بندی می کردند، برای مثال سایتی که حرف اول آن A بود در بالای صفحه قرار می گرفت. در سال 1990 برای اولین بار الگوریتم های دیگری برای طبقه بندی سایت ها مورد استفاده قرار گرفتند و فقط به اطلاعاتی همچون واژگان کلیدی و فایل ایندکس موتور های جستجو که توسط مدیران وبسایت ها آماده می شدند، اتکا کردند. با این حال این الگوریتم ها به سایت ها این امکان را می دادند که بتوانند از طریق راه های غیر معمول همچون سئو کلاه سیاه، رتبه سایت خود را بالا ببرند. در قرن 21 و همزمان با افزایش چشمگیر تعداد سایت ها، نیاز به یک الگوریتم منسجم سئو با معیار هم قدرتمند، بیشتر احساس می شد، از این رو میل مردم به استفاده از گوگل، به دلیل نتایج جستجوی بهتر، بیشتر شد.

سئوی درون صفحه (on page seo)

سئو به طور کلی به دو قسمت تقسیم می شود، سئوی درون صفحه و سئوی بیرون صفحه. سئوی درون صفحه به کدهای وبسایت ما گفته می شود که توسط تکنیک ها و یا فاکتور های سئو، بهینه سازی می شوند و به طور مستقیم مربوط به سایت ما است. این نوع سئو پایه ی سئو است، و اگر از آن استفاده نشود سایت پیشرفت نخواهد کرد.

on page vs off page seo

سئوی بیرون صفحه (off page seo)

سئوی بیرون صفحه در سایت ما انجام نمی شود و به طور غیر مستقیم مربوط به سایت ما است. این نوع سئو با لینک دادن به سایت ما در سایت های دیگر افزایش پیدا می کند و بسیار موثر تر از سئوی درون صفحه است. سئوی بیرون صفحه تکنیک های زیادی دارد، برای مثال ساخت وبلاگ در سایت های معتبر دیگر درمورد یکی از زمنیه های کاری سایت شما و لینک دادن به سایت شما در آن وبلاگ یکی از این تکنیک ها است.

تاثیر گرافیک سایت بر سئو

نرخ پرش یکی از مهم ترین فاکتور هایی است که گوگل برای نمره دهی به سایت ها، در نظر می گیرد. بالا بودن نرخ پرش نشان از این دارد که سایت شما برای کاربران جذاب نیست و این باعث می شود که گوگل به سایت شما نمره کمتری بدهد. یکی از مهم ترین و اساسی ترین نکات کاهش نرخ پرش، گرافیک سایت است. هنگامی که کاربر وارد سایت شما می شود، در نگاه اول تنها گرافیک سایت شما را می بیند و اگر این گرافیک جذاب و زیبا نباشد، کاربر از سایت شما خارج می شود؛ اما اگر دقیقا عکس این اتفاق صورت دهد، کاربر به قسمت های دیگر وبسایت شما نیز، مانند متن ها و خدمات سایت توجه می کند و دقیقا اینجا است که سایت می تواند مخاطبان را جذب کند.

تاثیر تبلیغات گوگل در سئو

سئو به طور کلی یک امر طولانی و زمان بر است و نیاز به وقت زیادی دارد تا توسط گوگل تایید شده و سایت شما پیشرفت کند، اما برخی از مشاغل که به صورت فصلی با فقط مخصوص قسمت خاصی از زمان هستند، نیازمند سئوی سریع می باشند. گوگل برای برآورده کردن درخواست این سایت ها، سرویس گوگل Ads را معرفی کرده است که در واقع همان سرویس تبلیغ گوگل است. شما می توانید با این سرویس سایت خود را با پرداخت پول در اولین نتایج قرار دهید .و در همان قسمت خاص از زمان به مردم معرفی شوید.

google ads

گوگل سندباکس

برای گوگل بسیار مهم است که کسب و کار شما جا نمی زند و پس از مدتی دلسرد نمی شود پس هنگام شروع به کار سایت شما، مدتی اصلا آن را پیشرفت نمی دهد تا مطمئن شود شما جا نمی زنید. در واقع اگر در مدتی که سایت شما در گوگل سندباکس است و بازدید آن کم، هنوز روی سایت کار کنید و مطالب جدید در آن قرار دهید، سایت شما از گوگل سندباکس خارج شده و سئوی آن توسط گوگل تایید می شود. به قطع یقین دوران درون سندباکس بودن سایت شما، مهم ترین دوران سایت است و باعث می شود تا عزم شما برای تبدیل شدن به یک سایت معتبر سنجیده شود.

google sandbox

موفق باشید!