تاریخچه php


php logo
php چیست؟

زبان برنامه نویسی php برنامه نویسی شیئ گرا است که برای ساخت سرور سایت، توسعه یافته است. زبان برنامه نویسی php یکی از بهترین زبان ها برای طراحی سایت است که به دلیل آسان بودن، امروزه کاربرد فراوانی در حوزه ی ساخت وبسایت دارد. برای این زبان پرکاربرد فریمورک ها و کتابخانه های زیادی ساخته شده که از جمله ی آنها می توان و فریمورک لاراول اشاره کرد. این زبان پرطرفدار جزء بهترین گزینه ها برای طراحی وبسایت درکنار HTML است و به دلیل قابلیت کدنویسی درکنار HTML، در سال 2021 به عنوان یکی از پرطرفدارترین زبان ها فعالیت می کند.

perl logo

php چرا ساخته شد؟

زبان برنامه نویسی php در ابتدا یک اسکریپت perl برای دیدن تعداد بازدید کننده سایت بود که در سال 1995 توسط راسموس لردوف نوشته شد. در آن زمات به دلیل نوپا بودن تکنولوژی وب، از این اسکریپت بسیار استقبال شده و پیام های زیادی جهت توسعه ی این زبان برای لردوف ارسال شد. اوج شهرت زبان php در زمان انتشار نسخه ی 2 بود که درآن داده های فرم های HTML به صورت متغیر های سمبولیک درمی آمد و این کار را برای انتقال به دستگاه های دیگر راحت تر می کرد. زبان php به عنوان زبانی ساده تر برای جایگزینی perl ارائه شد و به دلیل ساده تر بودن این زبان دربرابر perl، از زبان php استقبال زیادی به عمل آمد.

زبان php قابلیت های فراوان زیادی دارد که از بین آنها می توان به شیئ گرایی، کدنویسی درکنار HTML دریافت داده های HTML و ... اشاره کرد. امروزه این زبان جزء پرطرفدارترین زبان های حال حاضر جهان معرفی شده و برروی اغلب سرورها قابل اجرا و پشتیبانی است.

کدنویسی با php

زبان php یکی از آسان ترین زبان ها برای یادگیری است و این سبب می شود تا کدنویسان زیادی از این زبان استفاده کنند. از این زبان می توان در کنار تگ های HTML استفاده کرد. برای تعریف متغیر در این زبان نیازی به مشخص کردن نوع داده نیست و نوع متغیر به صورت خودکار انتخاب می شود. این زبان از آرایه ها، حلقه ها، فانکشن ها، شرط ها، شیئ ها، json، توابع، متدها و ... پشتیبانی می کند.

php programming

دیتابیس php

دیتابیس php عمدتاً mysql است و زبان php قابلیت های ساده مانند آپدیت کردن، اینسرت کردن، سلکت کردن، پاک کردن و کاربا اطلاعات را فراهم می کند. از جمله مشکلات این زبان می توان به کندی این اعمال اشاره کرد. زبان php به عنوان یک زبان اسکریپتی، برای کاربا اطلاعات به صورت زنده و لحظه ای بسیار کند است و بیشتر زمان لود شدن سایت صرف انجام کردهای php می شود. چون که این زبان برای انجام اعمال به سنگین بودن و یا نبودن آنها توجهی نکرده و فقط با توجه به زودتر بودن آن عمل، کدها را اجرا می کند.

database

امنیت php

امنیت یکی از مهم ترین نکات هر سایت است و طبیعی است که کدنویس برای طراحی سایت به زبان ها و فریمورک های امن تر مراجعه می کند. زبان php به عنوان یکی از پرطرفدار ترین زبان ها از نظر امنیت بسیار ضعیف است و باگ های دیتابیس ها محیطی برای انواع هک ها مانند sql injection، xss، ddos و ... فراهم کرده است البته راه هایی برای دفع اینطور حملات وجود دارد مانند بایند کردن، اما به طور کل این زبان از نظر امنیت بسیار ضعیف بوده و کدنویس موظف است که خود این کدها را به سرور اضافه کند.

استفاده های php

زبان php به دلیل پرطرفدار بودن و داشتن جامعه ی بزرگ، در بسیاری از سایت ها و پروژه های استفاده شده است. برای مثال شرکت فیسبوک از زبان php برای ساخت سایت خود استفاده کرده و این نشان دهنده ی قدرت این زبان است. از جمله ی شرکت هایی که از php استفاده کرده اند می توان به ویکی پدیا، یاهو، تامبلر، فلیکر، میل چیمپ و وردپرس اشاره کرد. استفاده ی وردپرس از این زبان نشان دهنده ی قدرت و معتبر بودن این زبان است و اشاره به این دارد که تمام سایت های وردپرسی با php ساخته شده اند.

facebook

موفق باشید!