برنامه Hello world چیست؟


minecraft
برنامه Hello world چیست؟

برنامه Hello world که معمولاً آسان ترین برنامه هر زبان کدنویسی است، برای نشان دادن نسبت سختی زبان به دانش آموزان آن است؛ به این صورت که فرد مسلط قطعه کدی را جهت چاپ کردن جمله "Hello world" می نویسد تا دانش آموز بتواند ا توجه به کدهای نوشته شده به درصد دشواری زبان پی ببرد، برای مثال برنامه Hello world در جاوا اسکریپت به صورت زیر است:

minecraft gameplay

برنامه Hello world در بسیاری از زبان ها مانند JavaScript و PHP آسان ترین برنامه برای اجرا است و می تواند دانش آموز هر زبانی را پیش از آنکه شروع به یادگیری کند، با مقدار دشواری زبان آشنا کند. (البته این برنامه در برخی زبان هایی که وظیفه ساخت رابط گرافیکی را برعهده دارند، دشوارتر است). از این برنامه جهت دادن اطلاعات بیشتری درباره زبان برنامه نویسی، مانند نوع زبان، متدها و فانکشن های معمول زبان، پیش نیازهای زبان و تشابهات زبان نیز استفاده می شود.

چرا بیشتر، از برنامه Hello world جهت دادن اطلاعاتی درباره زبان استفاده می شود؟

درواقع استفاده از برنامه Hello world یک قرارداد بین تمام کدنویسان جهان است که برای اولین بار در آزمایشگاه های بل در سال 1974 و با ارث بردن از برایان کرنیگان بسته شده است. اولین نسخه شناخته شده برنامه Hello world توسط زبان B و برای نشان دادن مثالی از متغیر های خارجی ساخته شده است.

minecraft gameplay

برنامه Hello world چه اطلاعاتی درباره زبان به ما می دهد؟

همانطور که گفته شد این برنامه معمولاً ساده ترین برنامه ممکن در هر زبان است و می تواند اطلاعات زیادی درباره ی اصول کدنویسی زبان به ما بدهد؛ برای مثال برنامه Hello world در زبان پایتون تنها یک خط است و نشان می دهد که سازنده این زبان به مختصر بودن توابع زبان توجه زیادی داشته است؛ اما در نقطه مقابل می توان به زبان جاوا اشاره کرد که با توجه به برنامه Hello world این زبان می توان متوجه شد که سازندگان جاوا برروی قابل فهم تر بودن این زبان تمرکز کرده اند.

معمولا برنامه Hello world در ابتدا هر دوره و بعنوان اولین پروژه و یا پروژه آزمایشی زبان مورد تدریس، به دانش آموزان نشان داده شده و به طوری اصول زبان را به آنها نشان می دهند.


مثال های برنامه Hello world

زبان C:

minecraft on mac

زبان C++:

minecraft on mac

زبان C#:

minecraft on mac

زبان جاوا:

minecraft on mac

زبان PHP:

minecraft on mac

زبان پایتون:

minecraft on mac

موفق باشید!